حساسیت به شیر گاو در کودکان

حساسیت به شیر گاو

حساسیت به شیرگاو و یا پروتئین شیر مادر از شایع ترین حساسیت غذایی در کودکان است. این امرزمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به طور غیر طبیعی به پروتئین موجود در شیر گاو واکنش نشان دهد و آن را به عنوان یک ماده مضر اشتباه گرفته و به آن حمله کند. این واکنش ایمنی معمولاً در نوزادان کمتر از ۱ سال اتفاق می افتد و می تواند به معده و روده کودک آسیب برساند.

عوامل مؤثر در ابتلا کودک به حساسیت شیرگاو و یا پروتئین شیر مادر

  • کودکانی که درماتیت آتوپیک دارند (التهاب شایع و مزمن پوست)
  • سابقه خانوادگی: اگر یک یا هر دو والدین آلرژی غذایی یا آلرژی دیگری داشته باشند. مانند: آسم ، کهیر یا اگزما، خطر ابتلا به آلرژی غذایی در کودک افزایش می یابد.
  • سن: حساسیت به شیر بیشتر در کودکان دیده می شود. با افزایش سن ، سیستم گوارش آنها تقویت شده و بدن آنها کمتر به شیر واکنش نشان می دهد.

انواع مختلف حساسیت به شیرگاو و یا پروتئین شیر مادر

حساسیت به شیرگاو دو نوع دارد: واکنش فوری و واکنش تأخیری

درواکنش فوری یک آنتی بادی طبیعی در بدن است که باعث علائم آلرژیک (کهیر ، بثورات ، خس خس سینه و آبریزش بینی) می شود و علائم معمولاً ظرف ۲ ساعت از نوشیدن شیر گاو شروع می شود.

در واکنش تأخیری علائم بعداً رخ می دهد، از ۴۸ ساعت تا ۱ هفته پس از نوشیدن شیر گاو.

از کجا بفهمیم نوزاد به شیر گاو حساسیت دارد؟

علائم حساسیت به شیر گاو
علائم حساسیت به شیر گاو

اگر کودک شما به خوبی غذا نمی خورد و دچار خستگی یا بی حالی، بی قراری، رنگ پریدگی، خس خس سینه ، تب ، استفراغ شدید یا اسهال ، کاهش وزن و شاهد خون در مدفوع شدید ، باید به پزشک مراجعه نمایید تا حساسیت به شیر گاو را تأیید کند.

تفاوت حساسیت به شیرگاو و عدم تحمل لاکتوز چیست؟

لاکتاز آنزیمی است که در روده کوچک تولید می شود و به هضم لاکتوز ( قند پیچیده ای است که در محصولات شیر وجود دارد.)  کمک می کند. افرادی که لاکتوز را تحمل نمی کنند ، مقدار آنزیم لاکتاز در روده کم یا وجود ندارد. در نتیجه ، این افراد به دلیل هضم نامناسب قند لاکتوز ، علائم گوارشی دارند. عدم تحمل لاکتوز سیستم ایمنی بدن را درگیر نمی کند.

در حالی که حساسیت به شیرگاو معمولاً کودکان زیر ۱ سال را درگیر می کند ، عدم تحمل لاکتوز در کودکان زیر ۵ سال نادر است.

برای درمان کودک مبتلا به حساسیت شیر گاو چه کار کنیم؟

اگر از شیر مادر استفاده می کند:

شیر مادر برای نوزادان بهترین است. این ماده تمام تغذیه مورد نیاز نوزاد و همچنین بسیاری از عوامل غیر مغذی دیگر مانند آنتی بادی ها را تأمین می کند. مواد مغذی موجود در شیر مادر به راحتی هضم و جذب می شوند و ترکیب شیر شما بطور مداوم تغییر می کند تا نیازهای کودک شما را برآورده کند. اگر کودک شما حساسیت به شیر گاو دارد و علائم آلرژیک مداوم (به عنوان مثال اسهال و یا اگزما) در حالی که از شیر مادر تغذیه می کند، داشته باشد ، ممکن است به شما توصیه شود که شیر گاو را از رژیم غذایی خود حذف کنید. این کار فقط باید پس از مراجعه با یک متخصص تغذیه انجام شود ، زیرا مهم است که مادرانی که شیر می دهند رژیم غذایی متعادل و سالمی داشته باشند.

اگر شیر خشک مصرف می کند:

اگر برای کودک خود از شیرخشک استفاده می کنید و کودکتان حساسیت به شیر گاو را دارد، قطعا با مراجعه به متخصص اطفال و طبق توصیه وی باید شیرخشک را تعویض کنید. معمولا متخصص اطفال به شما شیر خشک هیدرولیز شده را پیشنهاد می‌دهد که پروتئین‌های شیر موجود در آن شکسته شده و کمتر باعث واکنش حساسیت می‌شود.

کدام شیر خشک برای کودک مبتلا به حساسیت شیر گاو مناسب است ؟

شیر خشک مناسب برای کودکان مبتلا به حساسیت شیر گاو
شیر خشک مناسب برای کودکان مبتلا به حساسیت شیر گاو

متأسفانه در ابتدای راه با تعداد زیادی آزمون و خطا در پیدا کردن شیرخشک مناسب برای کودک خود روبه رو هستید و حتی اگر بهترین توصیه نیز به شما بشود، ممکن است مورد سازگارتری با کودک پیدا کنید.

در آخر

باید هرگونه علائم حساسیت و آلرژی کودکتان را جدی بگیرید تا در آینده از بروز مشکلات جلوگیری شود .

هنگام مراجعه به پزشک به دلیل مشاهده هرگونه حساسیت کودکتان، برای کمک به پزشک نکات زیر را بررسی و یادداشت کنید:

  • زمان و دلایل بروز حساسیت
  • فهرست مواد غذایی حساسیت زا
  • انواع واکنش ها: خارش، تورم و …
  • زمان باقی ماندن علایم و نشانه ها

خوشبختانه در اکثر موارد حساسیت به شیر گاو پس از پنج سالگی از بین می رود، اما برخی از افراد در بزرگسالی نیز با این حساسیت روبه رو هستند.

هرگز بدون مشورت با پزشک مواد غذایی و مکمل های مورد نیاز و ضروری را از رژیم غذایی فرزندتان حذف نکنید.

طعم و بوی بسیاری از شیر خشک های مخصوص در مقایسه با شیر مادر ، شیرخشک های معمولی یا شیر گاو بسیار متفاوت است و ممکن است برخی از نوزادان تابه طعم و مزه یک شیر خشک جدید عادت کنند، مدتی طول بکشد. بنابراین قبل از قطع مصرف آن در تلاش برای میل کودک، کمی وقت بگذارید.

 

منبع: وبسایت

gikids.org

globalindiannurses.org

bda.uk.com

امتیاز 0.00 از 0 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی آنلاین

به وطن دراگ خوش آمدید برای ارتباط با ما روی پشتیبانی کلیک کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟