با فواید ورزش در دوران بارداری آشنا شوید

با فواید ورزش در دوران بارداری آشنا شوید

بسیاری از خانم‌ها با تصور این که ورزش در دوران بارداری ممکن است به جنین آن‌ها آسیب بزند، از انجام هرگونه فعالیت ورزشی در این دوران اجتناب می‌کنند؛ حال ‌آن که ورزش‌های مناسب در این دوران می‌تواند به بهبود بسیاری از مشکلات آن‌ها کمک نماید. در این مقاله تصمیم داریم شما را با فواید ورزش در دوران بارداری و ورزش‌های مناسب دوران بارداری آشنا نماییم.

با فواید ورزش در دوران بارداری آشنا شوید

برخلاف آنچه عموم تصور می‌کنند، انجام ورزش‌های مناسب با مشورت پزشک در دوران بارداری نه‌ تنها برای جنین مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه می‌تواند با تقویت عضلات و استقامت آن‌ها به راحت‌تر شدن زایمان نیز کمک نماید. همچنین انجام فعالیت‌های ورزشی در دوران بارداری به شما کمک می‌کند تا پس از زایمان با سرعت بیشتری به وزن پیش از بارداری خود برسید و تناسب‌اندام خود را به دست آورید. البته این نکته را باید به خاطر داشته باشید که قبل از شروع هرگونه فعالیت ورزشی حتماً باید با پزشک خود مشورت نمایید، به‌ ویژه اگر در دوران پیش از بارداری فعالیت ورزشی خاصی انجام نمی‌داده‌اید. علاوه بر این موارد انجام فعالیت‌های ورزشی در بارداری فواید بی‌شمار دیگری نیز دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • انرژی شما را افزایش می‌دهد

یکی از مشکلاتی که اغلب خانم‌های باردار از آن شکایت می‌کنند، کمبود انرژی و کسلی بیش ‌از اندازه است.این احساس گاهی ممکن است زندگی روزمره فرد را دچار مشکل نماید. به ‌خصوص در مورد بانوانی که شاغل هستند و مجبورند ساعاتی از روز را در محیط کار بگذرانند، این کمبود انرژی می‌تواند تأثیر منفی بر کار و زندگی روزمره آنان داشته باشد. از جمله فواید ورزش و انجام فعالیت‌های ورزشی سبک در دوران بارداری می توان به، قوی‌ تر شدن سیستم قلب و عروقی اشاره کرد که مانع از خستگی زودرس و کمبود انرژی شما می شود. هنگامی‌ که عضلات شما آمادگی کافی داشته باشند و قوی و کشسان باشند، برای انجام فعالیت‌های روزمره نیاز به انرژی کمتری دارید و درنتیجه دیرتر خسته خواهید شد.

  •  ورزش در دوران بارداری باعث بهبود کیفیت خواب می شود

یکی دیگر از مشکلات دوران بارداری،کاهش کیفیت خواب است. بدون شک با وجود اضافه ‌وزنی که در دوران بارداری ایجاد می‌شود پیدا کردن یک وضعیت راحت و مناسب برای خواب در شب،‌ کار بسیار دشواری است. ورزش در این دوران به شما کمک می‌کند تا تمام انرژی اضافی خود را در طول روز بسوزانید و خوابی آرام و راحت داشته باشید.

  • ورزش در دوران بارداری ،بدن شما را برای مرحله زایمان آماده می‌کند

 

ورزش بدن شما را برای مرحله زایمان آماده می‌کند
ورزش بدن شما را برای مرحله زایمان آماده می‌کند

یکی از مهم‌ترین فواید ورزش در دوران بارداری، ایجاد آمادگی برای زایمان است. یکی از عوامل بسیار مهم و مؤثر در داشتن یک زایمان راحت و بدون دردسر، آمادگی فیزیکی بدن مادر است. انجام فعالیت‌های بدنی مناسب در دوران بارداری باعث آمادگی بدنی هر چه بیشتر شما برای انجام زایمان خواهد شد و بدون شک این آمادگی می‌تواند مراحل زایمان را راحت‌تر و زمان آن را کوتاه‌تر نماید.

  • استرس‌های دوران بارداری را کاهش می‌دهد

دوران بارداری برای هر زنی دورانی پر از استرس و نگرانی است. به دنیا آوردن یک نوزاد اتفاق بسیار مهمی برای هر زن است و منجر به ایجاد تغییرات بزرگی در زندگی فرد خواهد شد و به همین دلیل استرس فراوانی برای مادر به همراه دارد. اما همان ‌طور که می‌دانید استرس و نگرانی مادر در دوران بارداری می‌تواند تأثیرات منفی روی جنین داشته باشد. یکی از راه‌های کاهش استرس در این دوران انجام فعالیت‌های ورزشی است.

بر اساس تحقیقات انجام‌ شده توسط متخصصین انجام فعالیت‌های ورزشی موجب ترشح هورمونی به نام سرتونین در بدن می‌شود که این هورمون تأثیر مستقیم در احساسات و اخلاق فرد دارد. همچنین متخصصین بر این عقیده هستند که ورزش می‌تواند موجب بهبود افسردگی‌های دوران بارداری نیز گردد. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم هرروز زمان کوتاهی را به این موضوع اختصاص دهید و با انجام یک رقص آرام به همراه یک موسیقی ملایم استرس و افسردگی را در این دوران از خود دور نمایید.

  • کمک به بازگشت سریع تناسب‌اندام

یکی دیگر از فواید ورزش در دوران بارداری کمک به تناسب‌ اندام سریع بعد از زایمان است. هر چه عضلات شما در دوران بارداری قوی تر باشند پس از زایمان بدن راحت‌تر و سریع‌تر می‌تواند به وزن و حالت پیش از بارداری خود بازگردد.

  • ورزش در دوران بارداری به تقویت قلب نوزاد کمک می کند

جالب است بدانید ورزش در دوران بارداری نه‌تنها اثرات مثبتی بر سلامتی مادر دارد، بلکه می‌تواند اثرات مفیدی روی دستگاه عصبی و قلب جنین داشته باشد.

چه ورزش‌هایی مناسب دوران بارداری است؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم ورزش کردن در دوران بارداری فواید بسیاری دارد اما نوع و میزان فعالیت ورزشی که انجام می‌دهید بسیار مهم است و حتماً باید با مشورت پزشک باشد. در دوران بارداری انجام هر نوع فعالیت ورزشی برای زنان باردار مناسب نیست به‌خصوص ورزش‌های شدید و یا ورزش‌هایی که ممکن است موجب ضربه دیدن شخص شود. به عقیده پزشکان حتی اگر پیش از بارداری ورزش‌های سخت و شدید انجام می‌دادید و در آن‌ها استاد هستید بهتر است در دوران بارداری دور آن‌ها را خط بکشید. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند چنانچه در دوران بارداری مشکلات خاصی همچون سابقه خونریزی یا سقط‌جنین، فشارخون بالا، دیابت یا احتمال زایمان زودرس ندارید حتماً ورزش‌های سبک و مناسب این دوران را انجام دهید. برخی از ورزش‌های مناسب دوران بارداری عبارت‌اند از:

  • پیاده‌روی

 

پیاده روی یک ورزش مناسب برای بارداری
پیاده روی یک ورزش مناسب برای بارداری

یکی از بی‌ضررترین و بهترین ورزش‌ها در دوران بارداری که نقش مؤثری در زایمان راحت شما دارد پیاده‌روی است. شما حتی می‌توانید در ماه‌های آخر نیز بدون نگرانی به انجام این ورزش بپردازید بدون اینکه مشکلی برای شما پیش بیاید.

  • یوگا، یک ورزش مناسب برای دوران بارداری

یوگا یکی از ورزش‌های مناسب دوران بارداری است که علاوه بر ایجاد آمادگی در عضلات باعث کاهش استرس و نگرانی در دوران بارداری می‌گردد، از این‌ رو پزشکان توصیه می‌کنند مادران باردار حتماً در این دوران به انجام ورزش یوگا بپردازند.

  • شنا

به ‌طور قطع منظور از شنا در دوران بارداری انجام حرکات کرال و قورباغه و … نیست بلکه در این دوران شما تنها باید در آب بایستید، راه بروید و حرکات سبک ورزشی انجام دهید. فواید این ورزش در دوران بارداری شامل تقویت عضلات شکم و باسن می‌شود و بدن شما را برای فرآیند زایمان آماده می‌کند. این نکته را به خاطر داشته باشید که فعالیت زیاد در آب و استفاده از استخرهایی با آب سرد نه ‌تنها هیچ فایده‌ای نخواهد داشت بلکه ممکن است موجب بروز مشکلاتی برای مادر و جنین شود. بنابراین سعی کنید به‌اندازه‌ای فعالیت داشته باشید که خسته نشوید و از استخرهای روباز استفاده کنید زیرا آب استخرهای سرپوشیده معمولاً سردتر هستند.

معرفی ویدیو های ورزشی در یوتیوب برای مادران باردار

یوگا قبل از تولد برای مبتدیان (prenatal yoga for beginners)

ریکی جونز سری فیلم های یوگا در مدت ۲۰ دقیقه را تولید کرده است که می توانید در هر مرحله از بارداری خود انجام دهید.این ویدیو ها با نام یوگا قبل از تولد برای مبتدیان تولید شده.ریکی راهنمایی های مناسبی را ارائه می دهد ، بنابراین افراد زیادی از آن استقبال کرده اند.

۲۰ دقیقه ورزش در دوران بارداری برای کل بدن (۲۰Minute Full-Body Pregnancy Workout)

آنا رندر تمرین های تناسب اندام را برای مادران باردار در مدت زمان ۲۰ دقیقه ارائه می کند.این تمرین ها به تقویت بدن مادر برای زایمان و کاهش درد کمر در دوران بارداری کمک می کند.

۶ دقیقه تمرین بارداری (۶Minute Pregnancy workout )

کاسی تمرین های پیلاتس مناسب برای مادران باردار را در مدت زمان ۶ دقیقه آموزش می دهد.این ویدیو ها برای مادران پر مشغله بسیار مناسب است.

نکته پایانی

فواید ورزش در دوران بارداری تنها محدود به آنچه در این مقاله ذکر شد نیست اما این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که در شرایط خاصی همچون دوران بارداری انجام هرگونه فعالیتی باید زیر نظر پزشک و با مشورت پزشک متخصص انجام شود تا از بی‌خطر بودن آن مطمئن شوید.

 

نوشته شده توسط : یگانه

امتیاز 0.00 از 0 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی آنلاین

به وطن دراگ خوش آمدید برای ارتباط با ما روی پشتیبانی کلیک کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟