آیا برای داشتن رابطه جنسی ، باید وزن کم کنیم؟

رابطه جنسی

رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی زناشویی را تشکیل می‌دهد که برای داشتن حس خوب در زندگی و ارتباط بهتر همسران اهمیت بالایی دارد. بنابراین از ابتدای زندگی زناشویی و حتی قبل از آن آموزش‌های لازم برای بهبود این ارتباطات به فرد ارائه می‌شود. اگر دقت کرده باشید، اکثر افراد پس از ازدواج دچار اضافه وزن می‌شوند، به همین دلیل این گمان می‌رود که رابطه جنسی و وزن با هم در ارتباط هستند. از سوی دیگر، برخی افراد معتقد هستند، افزایش وزن و چاقی، سبب کاهش کیفیت رابطه زناشویی می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این مسائل بپردازیم.

هورمون‌های جنسی و تأثیر آن‌ها بر چاقی

یکی از عواملی که در حین رابطه جنسی در بدن دچار تغییرات مشخصی می‌شوند، هورمون‌های جنسی هستند. از این رو بهتر است قبل از بررسی تأثیر اضافه وزن و چاقی، هورمون‌ها را بهتر بشناسیم.

  • DHEA یک ماده اولیه است که برای ترشح هورمون‌های جنسی زنان و مردان مورد نیاز است. کمبود این هورمون، ترشح سایر هورمون های جنسی را مختل می کند و این عامل سبب افزایش وزن و تجمع چربی می‌شود.
  • استروژن از دیگر هورمون‌های جنسی است که افزایش آن در خون سبب می‌شود تا چربی در بخش‌هایی مانند پهلو و شکم افزایش یابد.
  • پروژسترون مشابه استروژن است و کاهش مقدار آن سبب افزایش استروژن و تجمع چربی داخل بدن می شود.

این نکات نشان می‌دهد که هورمون‌های جنسی می‌توانند بر روی افزایش یا کاهش وزن تأثیرگذار باشند. ولی این هورمون‌ها ممکن است در برخی موارد اثرات خنثی کننده‌ای روی هم داشته باشند.

تأثیر رابطه جنسی در افزایش وزن مردان

 

تأثیر رابطه جنسی در افزایش وزن مردان
تأثیر رابطه جنسی در افزایش وزن مردان

رابطه جنسی و وزن در مردان شاید ارتباط کمی با هم داشته باشند و نمی‌توان آن‌ها را به صورت معنادار با هم در ارتباط دانست. به طور کلی، روابط زناشویی سبب سلامت بیشتر جسم و روح در فرد می‌شود. به عنوان مثال، هنگامی که بحث افزایش وزن پیش می‌آید، اکثر افراد آن را به آرامش بیشتر پس از ازدواج ربط می‌دهند.

یک مرد بالغ ممکن است از نظر جنسی در زمان مجردی آرامش کافی نداشته باشد، بنابراین بعد از برقراری روابط زناشویی منظم، آرامش نسبی باعث افزایش وزن می‌شود. علاوه بر این کم خوابی و به هم خوردن عادت خواب منظم پس از ازدواج از دیگر عواملی است که در سوخت و ساز بدن تأثیر گذاشته و باعث پرخوری و حتی افزایش وزن می‌شود. پس نمی‌توان گفت افزایش وزن مردان پس از ازدواج به صورت مستقیم و زیاد ناشی از ارتباط جنسی است.

البته پس از رابطه جنسی، افزایش هورمون‌های جنسی مردانه در خون مشاهده می‌شود و این عامل می‌تواند بر روی تجمع چربی‌ها در نواحی مانند شکم و پهلوها تأثیرگذار باشد. از سوی دیگر، رابطه جنسی از نظر برخی پزشکان، یک فرآیند انرژی بر است که بدن مردان را به سوخت انرژی بیشتر وادار می‌کند. انتظار می‌رود ارتباط جنسی حتی به کاهش وزن نیز منجر شود. پس می توان گفت، رابطه جنسی و وزن ، بر همدیگر تاثیر منفی و مثبت دارند و  ممکن است به صورت مستقیم همدیگر را خنثی کنند.

تأثیر رابطه جنسی و وزن در زنان

معمولا، در طی یک رابطه جنسی استاندارد، زنان کالری کمتری به نسبت مردان می‌سوزانند. ولی بر اساس این که رابطه جنسی سبب تعادل در هورمون‌های بدن یک زن می‌شود، می‌تواند در افزایش وزن مؤثر باشد.

زنان نیز مانند مردان پس از ازدواج و داشتن روابط جنسی ممکن احساس آرامش بیشتری کنند، به همین دلیل به صورت غیرمستقیم این روابط، به بهبود شرایط روحی و روانی فرد منجر می‌شود. آرامش اعصاب اکثر اوقات منجر به چاقی می‌شود و اضافه وزن را به خصوص در سال‌های اول ازدواج به همراه دارد.

هورمون‌ های جنسی نیز در صورتی که در بدن فرد افزایش یابند تا حدی سبب بروز چاقی می‌شوند.

روی هم رفته از نظر علمی هنوز افزایش وزن پس از ازدواج را نمی‌توان کاملا و حداقل به صورت مستقیم مربوط به روابط زناشویی دانست.

البته نمی‌توان از این مسئله چشم‌پوشی کرد که روابط زناشویی بین زن و مرد سبب می‌شود تا آن‌ها احساس سرخوشی بیشتری داشته باشند و این مسئله نیز به نوبه خود سبب افزایش اشتها می‌شود. از این رو کسانی که روابط زناشویی منظم و کاملی دارند، اکثرا روحیه بهتری داشته و نسبت به قبل از ازدواج، علاقه بیشتری به خوردن غذا نشان می‌دهند. این عامل نیز در چاقی دو طرف تأثیر زیادی می‌گذارد.

آیا رابطه جنسی و وزن ارتباط مستقیم با هم دارند؟

 

آیا رابطه جنسی و وزن ارتباط مستقیم با هم دارند؟
آیا رابطه جنسی و وزن ارتباط مستقیم با هم دارند؟

از دیگر سؤالاتی که در مورد رابطه جنسی و وزن ممکن است به ذهن افراد بیاید و حتی آن را تجربه کنند، تأثیر وزن بر رابطه جنسی است.

قطعا تناسب اندام نه تنها سلامت جسمی بلکه سلامت روح و روان را هم به دنبال دارد. به همین دلیل کاهش یا افزایش وزن بر رابطه جنسی می‌تواند تأثیرگذار باشد.

چاقی در آقایان ممکن است، مشکلاتی مانند انزال زودرس، اختلالات نعوظ و … را به همراه داشته باشد. این مسائل کیفیت رابطه زناشویی را دستخوش تغییر می‌کنند.

جالب است بدانید که چاقی در مردان سبب می‌شود تا سطح هورمون‌ های جنسی مردانه تغییر پیدا کند و این مسئله نه تنها در سنین بالا بلکه در سنین جوانی نیز ممکن است، سبب ناتوانی جنسی شود.

چاقی در خانم‌ها نیز سبب می‌شود تا اختلالاتی در برقراری روابط زناشویی احساس کنند. کاهش میل جنسی ناشی از تغییرات فیزیولوژیک در این افراد دیده می‌شود و مشکل چاقی ، اندام هایی را که در ارتباط جنسی نقش دارند،  تحت تاثیر قرار می دهند.

چاقی در زنان سبب می‌شود تا مشکلات دیگری مانند عفونت‌های ادراری نیز به وجود آید. این مسئله خود می‌تواند در برقراری ارتباط جنسی، مشکل ایجاد کند.

نتیجه گیری

مشکلاتی که گفته شد، در تمام افراد ممکن است با شدت‌های متفاوتی بروز کند، زیرا هر فرد ممکن است در بخش‌هایی از بدن خود ضعیف‌تر یا قوی‌تر باشد. ولی به طور کلی، رابطه جنسی و وزن تاثیر مستقیم روی یکدیگر دارند. همچنین چاقی و افزایش وزن ،کاهش میل جنسی یا اختلال در رابطه زناشویی را برای طرفین به همراه دارد.

همچنین چاقی مفرط که افراد محدودی را درگیر می‌کند، ممکن است فرد را به صورت کامل از نظر جنسی ناتوان کند. این مشکل یک بیماری ثانویه است که با کاهش وزن و دارو می‌تواند رفع شود.

برای داشتن رابطه جنسی سالم، بهتر است از همان سنین جوانی مراقب افزایش وزن بود. این مسئله سبب افزایش سلامت عمومی بدن و همین‌طور روابط جنسی مطلوب‌تر می‌شود.

 

نوشته شده توسط : زهرا

امتیاز 0.00 از 0 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی آنلاین

به وطن دراگ خوش آمدید برای ارتباط با ما روی پشتیبانی کلیک کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟