خوردن شهودی ؛ بدون رژیم گرفتن لاغر شویم

خوردن شهودی یا بدون رژیم گرفتن لاغر شویم

رژیم های کاهش وزن معمولاً با نخوردن غذا و محدودیت همراه هستند. برای  مثال رژیم ۵:۲ همراه با کاهش و  محدود کردن کالری است و رژیم کتوژنیک به محدود کردن انواع خاصی از مواد غذایی وابسته است.با این حال ، تحقیقات نشان می دهد که رژیم های غذایی محدود کننده  می تواند به مرور زمان منجر به ایجاد شاخص توده بدنی بالاتر (BMI) شود و احتمال بیشتری برای اضافه وزن وجود دارد.شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد محدودیت غذایی می تواند منجر به نگرانی هنگام غذا خوردن و افزایش سطح افسردگی ، اضطراب و استرس شود.بنابراین اگر رژیم های غذایی به شما در کاهش وزن کمک نمی کنند و می توانند باعث افزایش  مشکلات روانی شوند ، چه راه حل های دیگری وجود دارد؟ “روش خوردن شهودی”  یکی از راه حل هایی است که در این مقاله به شما معرفی می کنیم .

خوردن شهودی یا لاغری بدون رژیم گرفتن

در واقع خوردن شهودی روشی برای رژیم گرفتن نیست اما با اصلاح نحوه ی غذا خوردن و تقویت نگرش افراد نسبت به غذا و بدن خودشان، در کاهش وزن شما موثر خواهد بود. خوردن شهودی بیش از ۲۰ سال است که وجود دارد اما هم اکنون از محبوبیت دوباره ای برخوردارشده است.

هسته اصلی خوردن شهودی این است که به خودتان اعتماد کنید وبدانید چه غذایی بخورید و به بدن خود توجه کنید – به طور خاص ، به سیگنال هایی که نشان می دهد، شما گرسنه یا سیر هستید، بیشتر توجه کنید. همچنین دیگر به رژیم گرفتن و غذاهای خوب و بد فکر نکنید .دیگر از خوردن غذاهایی که دوست دارید چون آنها “چاق کننده هستند” خودداری نکنید ، و دیگر نباید خود را برای آنچه می خورید و چه مقدار می خورید، قضاوت کنید.

شرط اول خوردن شهودی

 

اصول خوردن شهودی شامل احترام به گرسنگی

 

اصول خوردن شهودی شامل احترام به گرسنگی ، مدیریت احساسات هنگام گرسنگی و به چالش کشیدن نظم غذا خوردن است. و اگر  به نظر می رسد این روش ناسالم و آزادی آن بیش از اندازه است ، باید بدانید که تمرین های این شیوه شما را به ورزش  کردن و داشتن تغذیه ی مناسب ترغیب می کند ، این امر شامل انتخاب مواد غذایی است که باعث می شود بدن شما احساس خوبی داشته باشد ، در حالی که هنوز می توانید غذاهایی را بخورید که شما را خوشحال می کند.

همچنین درک این نکته مهم است که خوردن شهودی، یک برنامه کاهش وزن نیست. تجربیات همه افراد متفاوت است و ممکن است وقتی به خودتان اجازه دهید غذاهایی که قبلاً ممنوع شده بودند را بخورید، احتمالا وزن شما افزایش پیدا می کند. اما در نهایت به شما در برقراری آرامش هنگام  غذا خوردن  کمک می کند و در واقع از خوردن دوباره لذت می برید.

معرفی تمرین های خوردن شهودی

اگر شما علاقه مند هستید و می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید ، می توانید کتاب خوردن شهودی که توسط متخصصان تغذیه Eveyln Tribole و Elyse Resch نوشته شده را مطالعه کنید. درزیر ما چند نمونه از تمرین ها گفته شده در این کتاب را برای شما بازگو می کنیم :

به احساسی که هنگام گرسنگی دارید، توجه کنید.

در اصول خوردن شهودی از شما خواسته می شود که هنگام گرسنگی  از ۱تا ۱۰ به خودتان امتیاز بدهید (۱ فقط احساس خالی بودن معده  ، ۱۰ احساس ضعف و خستگی بیش از حد دارید ، و ۵ کمی احساس گرسنگی می کنید) .آیا احساس گرسنگی می کنید؟ وقتی به خودتان اجازه می دهید غذا بخورید، آیا معده ی شما آرام می شود؟ آیا امتیاز شما از ۱۰ بالاتر است و هنگام گرسنگی به سادگی غمگین یا عصبانی می شوید؟ . به دنبال راهی برای کنار آمدن با احساسات خود باشید ، مثل تماس با یک دوست.

از غذای تان لذت ببرید

 

از غذای تان لذت ببرید

 

تلفن همراه یا مجله را پایین بیاورید و روی غذای خود تمرکز کنید. بهترین حالت خوردن غذا در یک محیط آرام و زیبا است نه در یک میز به هم ریخته یا جلوی تلویزیون. آیا به نظر می رسد ، غذای شما بو و طعم خوبی دارد؟ به خودتان اجازه دهید تا غذاهای خوشمزه را امتحان کنید. گاهی اوقات مکث کنید و بررسی کنید: آیا شما هنوز گرسنه هستید؟ اگر چنین است ، به خوردن ادامه دهید واگر اینطور نیست ، قبل از اینکه کاملاً سیر شوید ، متوقف شوید.

بحث رژیم را متوقف کنید

به جای دسته بندی کردن غذاها به عنوان “خوب” و “بد” یا “مجاز” و “ممنوع” ، خودتان را بررسی کنید. اگر غذایی وجود دارد که به دلیل چربی یا کالری بالا، خوردن آن برای شما ممنوع شده است ، به خودتان اجازه دهید بدون نگرانی آن را مصرف کنید. این امر در ابتدا ممکن است نارحت کننده باشد ، اما این امکان وجود دارد که ممنوع شدن یک غذا، دلیل اصلی جذابیت آن غذا برای شما باشد. دانستن اینکه هر زمان که می خواهید می توانید هرغذایی بخورید ممکن است باعث کاهش علاقه شما شود.

بدون استفاده از غذا با احساسات خود کنار بیایید

بعضی از افراد هنگام استرس و یا ترس شروع به خوردن می کند در واقع  خوردن راهی برای کنار آمدن با احساسات است. برای مقابله با احساسات خود روش هایی را پیدا کنید  که با غذا ارتباطی ندارند مانند پیاده روی ، مدیتیشن ، روزنامه نگاری یا تماس با دوستان. نسبت به زمان هایی که به دلایل احساسی، گرسنه می شوید، شناخت پیدا کنید.

ورزش؛ تجربه یک احساس متفاوت

ورزش را فراموش نکنید. فقط فعال شوید و تفاوت را حس کنید. تمرکز خود را به جای تأثیر کالری سوزی ورزش ، به داشتن احساس خوب بعد از ورزش تغییر دهید. اگر شما برروی چگونگی احساستان هنگام ورزش کردن تمرکز کنید آنگاه بلند شدن از خواب برای پیاده روی صبحگاهی برای شما آسان تر خواهد بود.

به سلامتی خود احترام بگذارید

غذاهایی را انتخاب کنید که علاوه بر حفظ سلامتی بدن و طعم خوب، احساس شادی را در شما ایجاد کند. به یاد داشته باشید که شما فقط برای حفظ سلامتی خود غذا نمی خورید. نگران نباشید شما با خوردن یک میان وعده ی ناسالم دچار کمبود مواد مغذی نمی شوید.

در روش خوردن شهودی ، نحوه غذا خوردن به اندازه آنچه که می خورید، مهم است. توجه به نشانه های گرسنگی و سیر بودن منجر به بهبود سلامت بدن و کیفیت زندگی شما می شود.

 

نوشته شده توسط : نرگس

 

امتیاز 0.00 از 0 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی آنلاین

به وطن دراگ خوش آمدید برای ارتباط با ما روی پشتیبانی کلیک کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟