معضل فروش داروهای تقلبی و مقابله با آن

معضل فروش داروهای تقلبی و مقابله با آن

همانطور که می دانیم منطقی ترین و بهترین راه برای تأمین انواع دارو و مکمل، خرید دارو از داروخانه ها می باشد. اما متأسفانه بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی و یا اجبار به دلیل نیافتن داروهای مورد نیاز خود، اقدام به خرید داروهای تقلبی و قاچاق می کنند که این می تواند با عوارض و مشکلات فراوانی همراه باشد. از سوی دیگر تبلیغات، نا آگاهی برخی از پزشکان و القاء نادرست از سوی آنها، مسائل فرهنگی و باور مصرف کنندگان به بهتر بودن کالای خارجی، می‌تواند به افزایش قاچاق دارو و در نتیجه داروهای تقلبی دامن بزند.

تولید و توزیع داروهای تقلبی یک مشکلی جهانی است!

طی تخمین های انجام شده به طور میانگین حدود ۱۰ درصد تجارت جهانی دارو را داروهای تقلبی شامل می شود. تمامی‌ کشورهای دنیا هر یک به نوعی با این مشکل روبه رو هستند، اما کشورهای در حال توسعه آسیب های بیشتری را از این بابت متحمل می‌شوند. بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت، متأسفانه حدود ۲۵ درصد از داروهای مورد استفاده در کشورهای در حال توسعه را داروهای تقلبی تشکیل می‌دهند. در بعضی از کشورها این رقم حتی به بیش از ۵۰درصد از سهم بازار مصرف دارو هم می‌رسد.

فروش داروهای تقلبی به عنوان دارو و واکسن کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا در برنامه تلویزیونی “طبیب” عنوان کرد: در اجرای طرح جهانی پانجیا ۱۴ ( مبارزه با فروش و تبلیغ دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی تقلبی و غیرمجاز در فضای مجازی ) بیشترین داروهایی که کشف کردیم، داروهای زیرمجموعه کرونا ویروس بودند که در بهترین حالت، آب مقطر را به عنوان دارو و یا واکسن کرونا برای مردم ارسال می‌کردند. در واقع این افراد یک سایت و کانالی ایجاد می‌کردند و بعد در صفحه شخصی خود در یک شبکه اجتماعی فعال، به تبلیغ دارو می پرداخته و داروهای تقلبی را به فروش می‌رساندند و در بهترین حالت آب مقطر را به عنوان دارو یا واکسن کرونا برای مردم ارسال می‌کردند.

برچسب اصالت و سلامت یک روش مبارزه با خرید داروهای تقلبی

نصب برچسب اصالت و سلامت بر روی کالاهای دارویی و آرایشی – بهداشتی یکی از مهم ترین روش ها برای کنترل و کاهش داروهای تقلبی است. این طرح زیر نظر سازمان غذا و دارو، ابتدا کار خود را با اقلام دارویی و مکمل آغاز نمود و پس از اجرای موفقیت آمیز طرح، کلیه کالاهای وارداتی حوزه سلامت از جمله مواد و فرآورده های آرایشی- بهداشتی به لیست محصولات مشمول طرح اضافه گردیدند.

یکی از مزایای مهم طرح برچسب اصالت و سلامت کالا این است که با توجه به اختصاصی بودن کد ۱۶ رقمی برای هر قلم از محصولات وارداتی آرایشی و بهداشتی و دارویی ، در صورت بروز مشکلات ناشی از استفاده محصولات، امکان پیگیری و رسیدگی موضوع بدلیل وجود مستندات و مدارک مربوط به کالای مورد نظر در سازمان غذا و دارو میسر خواهد بود.

فروش داروهای تقلبی به صورت آنلاین

فروش داروهای تقلبی به صورت آنلاین
فروش داروهای تقلبی به صورت آنلاین

 

 به گزارش مشرق، رییس انجمن صنفی داروسازان به صراحت فروش اینترنتی دارو را همراه با مخاطرات بی‌شمار دانسته است، چرا که نظارت‌های کافی بر عملکرد اپلیکیشن‌هایی که از مردم نسخه دریافت می‌کنند و داروها را به آن‌ها تحویل می‌دهند، وجود ندارد. دکتر سید علی فاطمی نایب رییس انجمن داروسازان در این باره می‌گوید: زمانی که این اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌ها وارد این موضوع می‌شوند، موضوع مهم نظارت عملا برداشته می‌شود. به طوری که مشخص نیست که دارو در چه شرایطی حمل می‌شود. مسئله مهم دیگر این است که آیا این داروها جزو لیست داروهای مجاز در کشور هست یا خیر. احتمال تعویض داروها در مسیر نیز ممکن است وجود داشته باشد. جابه جایی دزهای دارو و استفاده نکردن از برندهای دارویی مجاز از دیگر دغدغه‌های ما برای جلوگیری از این روند بوده است.

بر اساس ماده هشتم قانون توسعه تجارت الکترونیک، منشاء یک دارو باید به روشنی مشخص و در دسترس باشد. اما در بیشتر اپلیکیشن‌هایی که در آن‌ها اقدام به تأمین دارو می‌شود، مشتری داروها دسترسی به منشاء تامین دارو و داروخانه ندارد. در واقع معلوم نیست که این پلتفرم‌ها با چه داروخانه‌هایی طرف قرارداد هستند. نایب رییس انجمن داروسازان می‌گوید این یک تخلف آشکار است. ما این نگرانی را داریم که اصلا داروخانه‌ای در کار نباشد. یعنی داروهایی که مردم سفارش می‌دهند توسط این اپلیکیشن‌ها از خارج شبکه رسمی تامین شوند.

یکی از مهم‌ترین معضلات خرید اینترنتی دارو این است که این کالاهای ارسالی به هیچ عنوان قابل رهگیری نیستند و مجهول بودن منشاء تامین آن ها می‌تواند آسیب‌های زیادی برای نظام سلامت در جامعه بوجود آورد. همه ما این را می‌دانیم که بسیاری از داروها و به طور عمده داروهای کمیاب در شرایط ویژه‌ای نگهداری می‌شوند و پیش از تامین این نوع داروها شرایط نگهداری آن‌ها باید در داروخانه‌ها تعبیه شود. اما دارویی که به طور اینترنتی سفارش داده می‌شود معلوم نیست از کجا تامین شده و به دست بیمار می‌رسد.

از سوی دیگر به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا، محمدرضا شانه ساز در حاشیه گردهمایی معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، با حضور در جمع خبرنگاران درباره فروش اینترنتی دارو، اظهار کرد: همانطور که بسیاری از اقلام در فضای مجازی عرضه می‌شود  و فروش می‌رود، این موضوع در حوزه اقلام سلامت‌محور هم باید ساماندهی شود که دارو در آن‌ها جزو آخرین قلم‌ها خواهد بود. برخی نظرشان نقض کلی فروش اینترنتی کالاهای سلامت‌محور است و گویا اصلا چنین پدیده‌ای وجود ندارد و عده‌ای هم می‌گویند بی مهابا و عنان گسیخته باید در فضای مجازی فروخته شود که هر دو اینها اشتباه است.

وی با بیان اینکه فروش اینترنتی کالاهای سلامت‌محور باید بر اساس منطق ساماندهی شود، افزود: باید مردم سود ببرند و کسب و کار اینترنتی هم در چارچوب قانون و مقرراتی که تعیین می‌شود، عمل کند.

شانه‌ساز با ارائه مثالی گفت: برخی فروش‌های آنلاین بسیار بد در این زمینه عمل کردند. به طوری که یکسری اقلام غیرمجاز را می‌فروشند و گویی کار ناصرخسرو وارد فضای مجازی شده است. به عنوان مثال ما داروی سقط جنین را با زحمت فراوان ساماندهی کردیم، حالا فرد با یک تلفن داروی سقط را درب خانه‌اش تحویل می‌گیرد، این درست نیست. این همان کسانی هستند که می‌خواهند اقلام سلامت را به صورت بی بندوبار در اینترنت بفروشند.

وی ادامه داد: عده‌ای هم می‌خواهند کلا فروش اینترنتی دارو را تعطیل کنند و بگویند هیچ اقلام سلامت محوری نباید به صورت اینترنتی فروخته شود که این هم اشتباه است. ما باید حتما دارو، مکمل و اقلام این‌چنینی را از داروخانه تامین کنیم و حتما باید از شبکه رسمی توزیع تامین شده باشد و شناسنامه‌دار باشد.

اقدام سازمان غذا و دارو در مقابله با ناصرخسرو مجازی

به گزارش ایفدانا و به نقل از مهر، دکتر محمدرضا شانه ساز گفت: سازمان غذا و دارو نیز برنامه‌ای برای جلوگیری از فروش آنلاین محصولات را سلامت ندارد بلکه در حال تدوین دستورالعمل مشخص و شفاف در این خصوص است.

شانه ساز افزود: سازمان غذا و دارو از سال ۱۳۹۷ دستورالعملی را تدوین کرده است که طبق آن ضوابطی برای عرضه آنلاین فرآورده‌های سلامت غیردارویی مورد استفاده مردم و ورزشکاران تعیین کرده است لیکن طبیعتاً به سبب وظیفه ذاتی خود این کار به عهده متخصصین امر قرار داده شده است. تا سلامت مردم دست آویز تجارت قرار نگیرد.

وی ادامه داد: اگرچه فعالان و کارشناسان اقتصادی در حوزه اقتصاد دیجیتال معتقدند که پلتفرم‌های فروشگاهی آنلاین فعالیت شفافی بوده و شفافیت آنها بیشتر از بخش غیر آنلاین است. متأسفانه این شفافیت برای نظارت‌های مورد نظر کافی نبوده است. در برخی موارد این پلتفرم‌ها به ناصرخسروی مجازی تبدیل شده‌اند. در این شفافیت ادعایی تخلفاتی نظیر ارائه مکمل‌هایی با نام مکمل غذایی برای لاغری حاوی مواد مخدر شیشه تا ارائه انواع داروی قاچاق حتی با نسخه پزشک که اسناد همه آنها موجود است و اینگونه با سلامت مردم بازی می‌شود.

به همین منظور سازمان غذا و دارو فهرست داروخانه های دارای مجوز فروش اینترنتی که مجاز به عرضه محصولات سلامت محور( به جز دارو) تحت نظارت مسئول فنی داروخانه را منتشر کرد که برای مشاهده می توانید وارد لینک زیر شوید:

ifdana.fda.gov.ir

 

امتیاز 0.00 از 0 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی آنلاین

به وطن دراگ خوش آمدید برای ارتباط با ما روی پشتیبانی کلیک کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟