۵ مکمل دوبیس که به رشد و بازسازی عضلات کمک می‌کند

5 مکمل دوبیس که به رشد و بازسازی عضلات ورزشکاران کمک می‌کند

اگر مرتباً ورزش کنید، به احتمال زیاد می‌خواهید بیشترین استفاده را از آن داشته باشید. یکی از مزایای مهم ورزش، بازسازی عضلات است. داشتن حجم عضلانی سالم به شما این امکان را می‌دهد بهترین عملکرد خود را در حین ورزش و زندگی روزمره داشته باشید. برای افزایش حداکثر عضلات باید سه معیار اصلی رعایت شود: خوردن کالری بیشتر از چیزی که می‌سوزانید، مصرف پروتئین بیشتری نسبت به تجزیه شدن و یک برنامه ورزشی که برای عضلات شما چالش‌برانگیز باشد. اگر چه بدون استفاده از مکمل‌های رژیم غذایی، می‌توانید به تمام این اهداف دست پیدا کنید، مکمل دوبیس می تواند به شما در رسیدن به اهداف خود کمک کند. در ادامه به بررسی مهم‌ترین و محبوب‌ترین مکمل‌ های دوبیس برای بازسازی عضلات می‌پردازیم:

۱- پودر مکمل کراتین دوبیس

کراتین مولکولی است که به طور طبیعی در بدن تولید شده و برای عضلات و سایر بافت‌ها تولید انرژی می‌کند.

 • افزایش کراتین عضلانی

مصرف کراتین به عنوان یک مکمل رشد می‌تواند میزان کراتین عضلانی را تا ۴۰ درصد فراتر از حد طبیعی خود افزایش دهد.

 • بازسازی عضلات

این مکمل بر سلول‌های عضلانی و عملکرد ورزشی تأثیر می‌گذارد و باعث بازسازی عضلات می‌شود.

 • تقویت عضلات

تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که کراتین باعث تقویت عضلات می‌شود. قدرت بیشتر به شما این امکان را می‌دهد در هنگام ورزش بهتر عمل کنید و منجر به افزایش بیشتر توده عضلانی به مرور زمان می‌شود.

 • افزایش حجم آب ماهیچه‌ها

کراتین همچنین می‌تواند باعث افزایش محتوای آب در سلول‌های ماهیچه‌ای شما شود. این فرآیند ممکن است باعث شود تا سلول‌های عضلانی شما کمی متورم شود و سیگنال‌هایی برای رشد عضلات ایجاد کند.

 • افزایش میزان هورمون‌های رشد عضلات

علاوه بر این، این مکمل رشد ممکن است سطح هورمون‌های مؤثر در رشد عضلات، مانند IGF-1 را افزایش دهد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که کراتین می‌تواند باعث کاهش تفکیک پروتئین در عضلات شود.

۲-مکمل‌های پروتئینی دوبیس

 

پودر مکمل پروتئین وی 100% دوبیس
پودر مکمل پروتئین وی ۱۰۰% دوبیس

دریافت پروتئین کافی برای افزایش حجم ماهیچه‌ها و بازسازی عضلات بسیار مهم است. برای به دست آوردن ماهیچه، باید پروتئین بیشتری مصرف کنید؛ در واقع بیش از آنچه که بدن شما در فرآیندهای طبیعی تجزیه می‌کند.

همه پروتئین موردنیاز بدن را می‌توان با تغذیه‌ای خوب و مناسب به دست آورد؛ اما برخی ترجیح می‌دهند پروتئین بیشتر را از مکمل‌های پروتئینی به دست بیاورند. مکمل‌های پروتئینی مختلف زیادی وجود دارند که در این میان برخی نسبت به دیگران محبوب‌ترند. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پودر مکمل پروتئین وی ۱۰۰% دوبیس
 • پودر مکمل وی گلد دوبیس
 • پودر مکمل وی‌اند اوتس دوبیس
 • پودر مکمل هایپر وی دوبیس

تحقیقات نشان داده‌اند برای افزایش حجم و بازسازی عضلات، استفاده از مکمل‌های پروتئینی سیار سودمندتر از اضافه کردن کربوهیدرات‌ها به رژیم غذایی است.

به خصوص تأثیر استفاده از مکمل‌های پروتئینی برای افرادی که در رژیم غذایی عادی خود پروتئین کافی دریافت نمی‌کنند (نظیر گیاهخواران) بیشتر است.

بهتر است بدانید برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف مقادیر بسیار زیاد مکمل‌های پروتئینی در صورتی که رژیم غذایی با پروتئین بالا را دنبال می‌کنید، کمکی به افزایش حجم عضلات نخواهد کرد.

هنوز بسیاری از مردم نمی‌دانند بدنشان روزانه به چه میزان پروتئین نیاز دارد. ورزشکارانی که قصد عضله سازی و افزایش حجم عضلات بدنشان را دارند باید روزانه بین ۱٫۲ تا ۲ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدنشان پروتئین مصرف کنند.

۳- مکمل‌های افزایش وزن دوبیس

مکمل‌های افزایش وزن مکمل‌هایی هستند که با هدف جذب کالری و پروتئین بیشتر توسط بدن طراحی شده‌اند. این مکمل‌های رشد علاوه بر کسانی که قصد افزایش وزن دارند، برای ورزشکارانی که قصد عضله سازی دارند نیز توصیه می‌شود.

برخی از افراد حتی با وجود مصرف مقادیر زیادی کالری، بلند کردن وزنه‌های سنگین جهت عضله سازی برایشان دشوار است از همین رو مکمل‌های افزایش وزن برای این دسته افراد می‌تواند مناسب باشد. گرچه محتوای کالری مکمل‌های افزایش وزن متفاوت است اما می‌توانند حاوی حداقل هزار کالری در هر سروینگ باشند.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که این کالری‌ها از پروتئین حاصل می‌شوند زیرا برای عضلات بسیار مهم‌اند. اما بهتر است بدانید، بیشتر کالری‌ها در واقع از کربوهیدرات‌ها گرفته می‌شوند.

در حالی که این محصولات می‌توانند کالری بیشتری به بدنتان برسانند اما در واقع هیچ چیز جادویی در مورد مکمل‌های افزایش وزن وجود ندارد. حتی طی تحقیقاتی که در بزرگسالان وزنه‌بردار انجام گرفته مشخص شده است که مصرف مکمل افزایش وزن ممکن است تأثیر چندانی بر روی لاغری نداشته باشد.

به طور کلی، استفاده از مکمل افزایش وزن فقط در صورتی توصیه می‌شود که بدن شما به کالری یا کربوهیدرات بیشتری نیاز داشته باشد اما نوشیدن مکمل‌های رشد و افزایش وزن را آسان‌تر از خوردن غذا بدانید.

۴- مکمل بی سی‌ای‌ای ۴:۱:۱ دوبیس

 

مکمل بی سی‌ای‌ای 4:1:1 دوبیس
مکمل بی سی‌ای‌ای ۴:۱:۱ دوبیس

BCAA  از سه آمینواسید جداگانه تشکیل شده است به نام‌های لوسین، ایزولوسین و والین. این اسیدهای آمینه در اکثر منابع پروتئینی وجود دارند، به ویژه در غذاهای با منشأ حیوانی مانند گوشت، مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و ماهی. بی سی‌ای‌ای برای رشد عضلات بسیار مهم است و حدود ۱۴ درصد از اسیدآمینه‌های موجود در عضلات را تشکیل می‌دهد.

تقریباً همه افراد هر روز BCAA مورد نیازشان را از مواد غذایی به دست می‌آورند، با این حال چیزی از محبوبیت مکمل‌های رشد حاوی BCAA کم نشده است.

مکمل‌های BCAA تنها در صورتی مفیدند که به اندازه کافی پروتئین با کیفیت بالا در رژیم غذایی خود مصرف نکنید.

۵- مکمل کپسول کافئین دوبیس

کافئین می‌تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها و سرطان‌ها را کاهش دهد، اما هنوز مشخص نیست که این امر ارتباطی با آنتی‌ اکسیدان‌های موجود در قهوه داشته باشد یا خیر. سیستم عصبی مرکزی، از جمله مغز، تأثیر کافئین را کمی بعد از مصرف احساس می‌کند. مزایای موقت این مکمل رشد از این قرار است:

 • کاهش سردردها
 • افزایش سریع انرژی
 • کاهش افسردگی
 • کاهش یبوست
 • توانایی بیدار ماندن
 • تمرکز ذهنی را افزایش می دهد
 • بهبود حافظه
 • افزایش عملکرد ورزشی
 • کاهش حس درد

جمع‌بندی

اگر قصد دارید عضلاتی حجیم و قوی داشته باشید باید در کنار ورزش از مکمل‌های رشد برای بازسازی عضلات در حین تمرین‌های سخت کمک بگیرید. بهترین کار این است که از مربی خود بخواهید بهترین مکمل را به شما پیشنهاد کند. گاهی ممکن است یک مکمل برای یک فرد سازگاری بیشتری داشته باشد؛ بنابراین اثر هر مکمل را بر روی بدن خود به دقت بررسی کنید و مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

لطفا نظرات و دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته شده توسط : وحید

امتیاز 0.00 از 0 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی آنلاین

به وطن دراگ خوش آمدید برای ارتباط با ما روی پشتیبانی کلیک کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟